İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Aktar Dükkanı Açmak, Maliyeti ve Kazanç Oranları
_ok_k_zd_m

Aktar Dükkanı Açmak, Maliyeti ve Kazanç Oranları

baharat-dukkani-acmak

Son zamanlarda sağlık endişelerinin artmasıyla birlikte artık insanlar doğal ürünlere ve baharatlara daha fazla ilgi duymaya başladı. Ayrıca insanlar artık yemeklerinde kullanmak için genellikle daha sağlıklı baharat ürünleri arayışında. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda aktar dükkanı açmak fikri oldukça karlı iş fikirleri arasındaki yerini ister istemez alıyor.

Ayrıca belirtmek gerekiyor ki aktar dükkanları sadece alternatif tıp ürünlerinin satıldığı bir iş yeri değil. Son zamanlarda bitki çayları tarzı ürünlere olan ilgide oldukça arttı. Tüm bunların dışında baharatlar, tatlandırıcılar ve yöresel ürünler gibi bir çok niş ürünü bulabileceğiniz dükkanlardır diyebiliriz, aktar dükkanları için. Bu ürünlerin hemen hemen bir çoğunda kokma, bozulma ya da son kullanım tarihinin geçmesi gibi bir durum da yok. Aktar dükkanı kar marjı ise ortalama olarak %50 – % 100 arası diyebiliriz. Kimi ürünlerde düşük de olsa satılan ürünlerin bir çoğunda uçuk kar oranları görülmektedir.

Aktar Dükkanı Açmak Karlı mı ?

Son dönemlerde özellikle alternatif tıp alanına olan eğilimle beraber aktarlar gözde işletmeler haline gelmiştir. Özellikle sabah programlarına katılan doktorların da tavsiyesi ile kişiler sağlık problemlerinde sentetik ilaçlar yerine bitkisel ilaçlar kullanmayı tercih etmekte bu da aktarlara olan ilgiyi gün geçtikçe artırmaktadır. Hatta günümüzde artan bu eğilim sayesinde aktarları standart baharat satıcıları dışına çıkartarak modernize hatta lüks bitkisel ürün satan mağazalar haline gelmiştir.

Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de aktarlarda zengin aromatik ve tıbbi bitkiler bulunmaktadır. Bu ürünler arasında baharat, çay, parfüm, tatlandırıcı, besin takviyesi, form ekleri, saç bakımı, cilt bakımı, aromatik masaj yağları ve alternatif tıpta hastalıkların önlenmesi ve iyileştirilmesine yönelik bir çok ürün çeşidi bulunmaktadır. Yapılan istatistik çalışmalara göre bitkisel ürün kullanımı tüm dünya genelinde %80 oranındadır. Bu durum değerlendirildiğinde baharata olan talebin bu kadar yüksek olması, bu işin karlılığının bir kanıtı olarak gösterilebilir. Karlılığı rakamlara dökmek gerekirse, karlılık oranı ürün alımında ödenen fiyata göre farklılık göstermekle birlikte %50-200 arasında olduğu bilinmektedir.

Ürün Temini

Öncelikle aktarlarda satılan ürünlerin tazeliğinin ve güvenilirliğinin şart olması gerektiğini vurgulamak gerekir. Bunun yanında karlılığı artırmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak için geniş ürün yelpazesine sahip olması da diğer bir zorunluluktur. İnternet üzerinde de satış yapan pek çok baharatçı toptancısından bu ürünler alınabileceği gibi yerel dağıtıcılardan da temin edilebilir. Tabi her üründen yüklü miktarda stok yapmak yerine en çok giden ürünlerden stok yapmak daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Çünkü herkes tarafından bilinen ve yoğun olarak kullanılan ürünleri her gün satarak nakit sağlamak olasıdır.

Tedarikçiden bu ürün seçimleri yapılırken ve müşteriyi pazarlarken bilgi çok önemli bir detaydır. Farkındaysanız; aktar sahiplerinin neredeyse hepsi bitkiler konusunda son derece bilgili kişilerdir ve içeriklerinden, faydalarına, yan etkilerine, etkileşimlerine kadar pek çok bilgiyi adeta yutmuşlardır. Hatta son dönemlerde bu işin popülerliğinin artması ile gençler üniversitelerin toprak ve bitki bilimi bölümlerini seçerek mezun olmakta ve diplomalı aktarcılar olarak pazarda yer almaktadırlar.

Aktar Dükkanı Açma Maliyeti

Harcayacağınız en az sermaye miktarını aynı zamanda çevrenizde bulunan rakiplerinizde belirleyecektir.Hiç bir rakibin olmadığı bir yerde 50 Bin TL sermaye ile baharatçı dükkanı açıp başaralı olabilirsiniz.Ancak 250 Bin TL sermaye ile açılmış büyük tüm aktar ürünlerinin olduğu bir noktada başarılı olma şansınız çoktur.Tüketiciler aradıkları her ürünü bulabileceklerine emin olduklarından büyük olan markete gitme yolunu tercih ederler.

Özetle minimum 50 Bin TL sermaye ile aktar açmak mümkün.Ancak sermayenizi ne kadar yüksek tutarsanız size o derece avantaj sağlayacaktır.Ayrıcı 50 Bin TL ile 200 Bin TL arasında aktar üzerine bayilik veren firmalarda mevcut.Ancak bayilik aldığınız zaman kar  oranının düşeceğini unutmayın.

Aktar Dükkanı Kazanç Oranları

Aktar dükkanı iş yapabiliyorum demesi için günlük en az 700 TL ile 1000 TL arasında ciro yapması gerekir. Tabi bu fiyatlar için en düşük ciro fiyatları diyebiliriz. Bir çok aktar dükkanı günlük en az 2000 TL ve üzeri iş yaptığı görülmektedir. Tabi bu rakamlar bulunduğunuz bölgelere ve potansiyele göre değişiklik gösterecektir. Her dükkan açma fikrinde olduğu gibi yer ve müşteri potansiyeli oldukça önemlidir.

Aylık ortalama 30 Bin TL ciro yapan bir aktarın net karına rahatlıkla 10 Bin TL diyebiliriz. Yazının başında da belirttiğimiz gibi satışı yapılan ürünlerin bir çoğunda % 100’den fazla kar oranı mevcut. Baharat dükkanı kar marjı her ne kadar yüksek olsa da hesap yaparken hep en düşük rakamlardan hesaplamakta fayda var. Kendinizi en kötü şartlara dahi hazırlamış olursunuz.

Aktar Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Aktar dükkanı açmak için bulunduğunuz belediyenin ruhsat işleri müdürlüğüne gidip gerekli evrak listesini almanız gerekiyor.Ancak bir çok belediyenin istediği ortak evrak listesi aşağıdaki gibidir.

 • Vergi Levhası
 • SSK giriş bildirgesi
 • Faaliyet Belgesi
 • Oda kayıt belgesi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Adli sicili kaydı
 • Kira kontratı fotokopisi
 • 2 Adet Vesikalık
 • Gıda ve Tarım Uygunluk Raporu
 • Ticari sicil kaydı

 

Umarım baharat dükkanı açmak konulu yazımız sizler için faydalı olmuştur. Sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Daha çok iş fikri için sitemizi dolaşmayı ihmal etmeyin. Sağlıcakla…  Fikirler.Net

Yorum Yap

Yorum Yap